Zateplení stropu polystyrenem

Plánujete rekonstrukci starého domu? Nebo se chystáte konečně zateplovat? Máte vysoké účty za energie a nevíte, kudy vám mizí? Snažíte se dodržovat úsporná opatření, ale čísla se stále nemění? A jak jste na tom s topením? Není nad vámi nezateplená půda? Pokud ano, vaše problémy by mohlo vyřešit zateplení stropu polystyrenem. Jak na to a proč je polystyren vhodným materiálem?

K odborníkům pro radu

Jako každé zateplení, i izolace stropu polystyrenem má svá pravidla. Kdo si není jistý v těchto stavebních postupech, měl by kontaktovat odborníka. Ten vám poradí, jak strop zateplit, jaký polystyren bude vhodný, jakou máte použít tloušťku a podobně. Tato investice se vám totiž vyplatí jen tehdy, bude-li zateplení provedeno správně. Nevhodně použitý materiál nebo špatný pracovní postup může způsobit problémy, mohou vznikat plísně, objevovat se vlhkost, praskliny a podobně.

Zateplení stropu polystyrenem – výhody

Polystyren stále patří mezi nejpoužívanější izolační materiály. Proč? Jaké jsou výhody tohoto materiálu?

Výhody polystyrenu jsou zřejmé. Je to materiál, se kterým se velice dobře pracuje. Není žádný problém upravit polystyrenové desky do požadované velikosti nebo tvaru. Má poměrně dlouhou životnost, velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti a je lehký. Zároveň funguje jako akustický izolant. Dalšími jeho výhodami jsou nízká nasákavost, zdravotní nezávadnost a především velmi nízká cena. Zateplení stropu polystyrenem je tedy díky nízkým nákladům dostupné všem. Všechny tyto výhody může ale potlačit jedna nevýhoda – bohužel je polystyren hořlavý.

Druhy polystyrenu

Jaké máme druhy polystyrenu, a který na jaký druh zateplení použít?

Expandovaný (pěnový) polystyren EPS

Nejvíce využívaný druh polystyrenu, který se pro stavební a izolační účely dodává v deskách nejrůznější tloušťky. Využívá se pro izolaci fasád, stropů, ale také podlah. Díky schopnosti izolovat hluk se používá pro snížení kročejového hluku.

Šedý polystyren EPS

Šedý polystyren je vlastně klasický pěnový polystyren s příměsí grafitu. Má mnohem lepší izolační vlastnosti, než běžný EPS, proto se nejčastěji používá v nízkonákladových a pasivních domech.

Extrudovaný polystyren XPS

Extrudovaný polystyren se používá tam, kde je pravděpodobnost kontaktu s vlhkostí. Izolují se jím tedy šikmé střechy, základy, podlahy apod. Není totiž nasákavý. Jeho cena je však o něco vyšší, než cena pěnového polystyrenu.

Jak jinak zateplit strop

Při zateplování stropu polystyrenem se vám chtě nechtě sníží výška místnosti. Existují ještě další způsoby, jak zateplit strop? Určitě existují. Některé typy stropů je možné zaizolovat pomocí foukané minerální izolace.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *