Zateplení starého domu

Koupili jste starý rodinný dům, nebo nad jeho pořízením uvažujete? Nebo si sepisujete všechna pro a proti, přemýšlíte nad všemi nezbytnými pracemi, které se se starým domem pojí? Pak se určitě dostanete k otázce zateplení. Staré budovy obvykle nesplňují technické standardy pro moderní bydlení. A tak je zateplení starého domu mnohdy jedním z prvních kroků, které jejich nový majitel dělá. Jak na zateplení starého domu? Co všechno musíte vzít v potaz?

První krok s odborníkem

Samotné zateplení starého domu zvládne šikovný člověk někdy i sám. Ovšem, než dojde k samotným pracem, je nutné pečlivě zjistit, co bude potřeba. Jakmile se rozhodnete pro nějaký starý dům, povolejte na místo odborníka. Ten zhodnotí jeho aktuální technický stav a sdělí vám, jaký materiál a jaký postup při zateplování zvolit. Závisí to na mnoha faktorech.

Obrovskou roli hraje zejména vlhkost, tloušťka stěn, materiál stěn a podobně. Bez jeho výpočtů byste mohli použít nevhodný izolant a nakonec byste prodělali.

Zateplení starého domu – hlavně odvlhčit

Bohužel většina starých domů se potýká s vlhkostí. Někdy jsou stěny vlhké jen u země, ale leckdy bohužel vlhnou po celé výšce. Než se pustíte do izolace, je nutné se vlhkosti zbavit, nebo ji omezit na potřebnou minimální hodnotu (některé typy zdiva určitou míru vlhkosti potřebují). Jen tak dosáhnete nejlepších výsledků a také se pod izolací nebude tvořit plíseň.

Zateplení starého domu – jak vybírat materiál

Materiál na zateplení by vám opravdu měl doporučit člověk od fochu. Při volbě materiálu je totiž nutno myslet zejména na:

– difúzní odpor

tepelnou vodivost

Difúzní odpor označuje schopnost materiálu propouštět páru. Materiály, které se používají na zateplování fasád, by měly být spíše více propustné.

To, jak kvalitně tepelně izoluje daný materiál, uvádí součinitel tepelné vodivosti. Ten je vždy uveden na obalu výrobku. Čím nižší je toto číslo, tím lepší tepelněizolační vlastnosti materiál má. A tím slabší také může být vrstva izolace.

Výhody zateplení starého domu

Možná má váš dům poměrně slušné izolační vlastnosti, ačkoli už stojí na svém místě řadu let. Pokud tedy váháte se zateplením, můžete se podívat na některé další výhody, které vám to přinese:

snížení nákladů na topení

– odstranění tepelných mostů a díky tomu předcházení vzniku plísní

– zabrání přehřívání místností v horkých dnech

– zvýšení běžné teploty v domě

– ochrana před mrazem

– zvýšení životnosti celé stavby

 

 

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *