Chystáte se rozšířit váš rodinný dům o podkroví? Plánujete tam ložnici, dětské pokojíčky nebo vytvoření nové bytové jednotky? Podkrovní bydlení je velmi příjemné a romantické. Ovšem jen tehdy, pokud je dobře udělané. A jedním ze základů příjemného bydlení v podkroví je jeho kvalitní zateplení. Jak tedy na zateplení podkroví? Přinášíme několik tipů.
Proč zateplovat?
K zateplení podkroví se přistupuje zejména kvůli úspoře energií, a také proto, aby byla v interiéru vytvořena optimální teplota. Nezateplená půda je přeci jen pro běžné žití poměrně chladná. Zateplení podkroví se ale provádí i z opačného důvodu, jde o to, aby se v létě při vysokých teplotách podkrovní byt nepřehříval.
Zateplení podkroví – postup a druhy izolace
Zateplit podkroví je možno dvojím způsobem. Jednak se izolační materiál může vkládat mezi krokve, jedná-li se o dvouplášťovou střechu. U tohoto způsobu nesmíme opomenout to, že dřevo má samozřejmě jiné tepelné vlastnosti než izolující materiál a mohlo by docházet k tepelným mostům. Druhým způsobem je zateplení nad krokvemi.
Zateplení podkroví -čím zateplovat
Na zateplení podkroví existuje několik vhodných materiálů. Samozřejmě se liší podle toho, jakým způsobem budete zateplovat. Nyní se podívejme, čím vším je možné zateplení provést, pokud se jedná o dvouplášťovou střechu.
Pěnový polystyren
Pěnový polystyren je prostě klasikou na poli stavebnictví, a pro zateplování se používá dlouhá léta. Stále také patří mezi nejoblíbenější materiály. Je cenově dostupný a jeho izolační vlastnosti jsou dostačující.
Minerální vlna
Dalším materiálem, hojně používaným při zateplovacích pracích, je minerální vlna. Oproti polystyrenu má zejména tu výhodu, že je nehořlavá. Při zateplování podkroví mezi krokvemi se používá velmi často. Koupíte ji nařezanou v blocích nebo rolích.
Foukaná celulóza
Celulóza patří mezi poměrně nově využívané materiály, co se zateplování týče. Hodí se prakticky kamkoli. Díky systému foukání je izolace opravdu dokonalá, utěsní se i jinak hůře přístupná místa. Foukaná celulóza je vyráběna z recyklovaného novinového papíru. Tento systém izolace je tedy ekologický a zdravotně nezávadný. Obrovskou předností je také velmi dobrá odolnost proti přehřívání, což je zejména u podkroví žádoucí.
Jak zateplit podkroví – pozor na vlhkost
Ať už zateplujete cokoli, je nutné myslet na možné narušení izolace vodou nebo párou. Aby se zabránilo poškození materiálu a tedy snížení izolačních vlastností a vzniku plísní, instaluje se vždy pod tepelnou izolaci parozábrana. Jedná se o fólii, která zabrání vlhkosti z koupelny či kuchyně pronikat až k dřevěným trámům, kde by začala kondenzovat.