Zateplení dřevěné chaty: Jak zateplit chatu

Máte dřevěnou chatku, na kterou jezdíte od jara do podzimu? Nikdy se vám ale nechce odjíždět, a tak přemýšlíte, jak to udělat, aby byla obyvatelná celoročně? Nebo se chcete do svého dřevěného domku nastěhovat natrvalo, ale v současné době technicky nevyhovuje našim změnám klimatu? Pak se podívejte, jak můžete provést zateplení dřevěné chaty.

Zateplení dřevěné chaty – proč?

Každý, kdo žije ve městě a tvrdě pracuje, touží po tom alespoň na víkend si oddechnout někde v přírodě, v klidu a mimo lidí. A tak si pořizujeme chatky a zahradní domky. Jenže nejenže v zimě se v nich nedá vydržet, ale ani v létě nejsou zrovna ideálním útočištěm. Slunce je rozpálí a horko vás vyžene ven. A kdo by v tom pak chtěl spát?

Zateplení dřevěné chaty se tedy provádí nejen proto, aby se zamezilo úniku energie, aby bylo možné v zimě za rozumnou cenu chatu vytopit, ale také proto, abychom se v ní v létě neupekli.

Co vědět před zateplením dřevěné chaty

Předtím, než se do zateplení dřevěné chaty pustíte, popřemýšlejte o tom, zda se vám to vyplatí. Takováto investice má (zejména u lehkých dřevěných staveb) význam skutečně jen tehdy, pokud budete dům obývat celoročně a hlavně denně. Jestliže chcete mít jen možnost přijet v zimě na víkend, pak se vám zateplení nemusí vyplatit.

Chaty jsou často vyrobené z tenkých stěn, které nemají příliš velkou teplotní setrvačnost. Teplo prostě uteče hodně rychle. I když tedy zaizolujete stěny a přestanete topit, následující víkend na vás bude čekat promrzlá chata a protopíte v podstatě stejně.

Co zateplovat na chatě

To, jak k zateplení chaty přistoupíte, záleží samozřejmě na více faktorech. Jedná se jen o malou jednopodlažní stavbu? Nebo máte obytné podkroví? Je chata podsklepená a táhne vám od nohou? Zateplit můžete, stejně jako u rodinného domu, několik různých míst.

Strop

Pokud máte více podlaží nebo podkroví, pak je zateplení stropu dobrým krokem. Přeci jen chladnou půdou může unikat spousta tepla. Zateplení stropu se nejčastěji provádí pomocí foukané minerální izolace, která zajistí dokonalé vyplnění všech děr. Foukanou izolací lze zateplit poměrně rychle i střechu.

Fasáda

Zateplení fasády se obvykle provádí pomocí polystyrenových desek. Je to poměrně účinné, nicméně musíte dbát hlavně na kvalitní parozábranu, aby nedocházelo k pronikání vlhkosti a následné plesnivění izolace i konstrukce chaty.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *