Výpočet tepelných ztrát domu

Plánujete zateplení domu? Nebo řešíte nové vytápění a nevíte, jaké výkon by byl pro váš domů nejvhodnější? Potřebujete ušetřit za energie, které teď mizí neznámo kam? A říká vám něco pojem výpočet tepelných ztrát? To je totiž poměrně zásadní údaj, který dokáže určit celkové náklady na vytápění.

K čemu slouží výpočet tepelných ztrát domu

Proč se počítají tepelné ztráty? Tento výpočet slouží zejména k tomu, navrhnout optimální zdroj vytápění domu, navrhnout vhodně rozmístěné ústřední topení a rekuperační jednotku. Dále se pomocí výpočtu tepelných ztrát dá zjistit energetická náročnost budovy. Což je vhodné jak pro majitele, který tím zjistí, kolik peněz vlastně protopil, tak v současné době nutnost díky povinnosti vlastnit energetické štítky.

Co vlastně je tepelná ztráta

Co tedy výpočtem tepelných ztrát zjistíme? Jednoduše řečeno, ukáže nám, kolik tepla se ztratí okny, stěnami objektu a různými profuky za konkrétní časový úsek. Pokud to převedeme na zjištění vhodného topného zařízení – výpočet tepelné ztráty udává, kolik tepla je potřeba pro vytopení budovy podle předepsaných norem.

Jak vypočítat tepelné ztráty

V letech minulých platila norma, která udávala výpočet tepelných ztrát obálkovou metodou. Co to znamená? V podstatě to, že se tepelné ztráty vypočetly na celý objekt dohromady, nikoli zvlášť dle jednotlivých místností. Ačkoli tato norma neplatí, není problém obálkovou metodu použít, právě na posouzení účinnosti zateplení, nebo pro výběr nového zdroje tepla.

K výpočtu tepelných ztrát existuje jednoduchý vzoreček:

Qp = U*A*(qai – qae) W

Qp = množství tepla, které projde konstrukcí za vteřinu

U = součinitel prostupu tepla. Je to konstanta, jejíž hodnotu naleznete na stránkách výrobce nebo na obalu daného materiálu

A = celková plocha budovy v m2

qai = interiérová teplota, obvykle stanovena na 21 stupňů Celsia

qae = venkovní výpočtová teplota, je dána tabulkou dlouhodobých klimatických hodnot (např pro Prahu je -12 stupňů Celsia, Bruntál -18 stupňů Celsia apod.)

Jak ušetříme

Výpočtem tepelných ztrát jsme tedy zjistili, jaká je potřeba tepla na naše obydlí. Pokud to vynásobíme cenou za energie, máme přibližnou představu o tom, kolik skutečně ročně za teplo zaplatíme. A pokud se účty zdají velké, v tuhle chvíli máme možnost optimálně to řešit. Úsporu energií v rodinných domech někdy udělá jen změna otopného systému, mnohdy je ale vhodné přistoupit k zateplení. Tato investice se obvykle vrací v několika letech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno