Vnitřní zateplení stěn zevnitř

Když zjistíte, že vám dům promrzá například jen na jedné světové straně, nabízí se otázka, co s tím. Zateplovat hned celou fasádu? Jenže co když na ní nejsou peníze. Nebo bydlíte v panelovém domě, který je částečně zvenku zateplen a další zateplení se nepředpokládá. Ale v dětském pokoji máte zdi opravdu chladné. Co s tím? Mohlo by být řešením vnitřní zateplení stěn?

Vnitřní zateplení stěn – na co pozor

Zateplení stěn zevnitř není tak jednoduché, jako zateplení vnější. Je to z toho důvodu, že ačkoli stěnu zateplíte, zvenku je silně prochladlá. Pak stačí málo, aby se vytvořily nové tepelné mosty, pod zateplovacím materiálem začala kondenzovat voda a nepříjemnosti jsou na světě. Nejenže může dojít ke vzniku plísní, ale také schopnost izolace se bude postupně snižovat.

Vnitřní zateplení stěn – proč zateplovat

Důvody pro vnitřní zateplení stěn mohou být různé. Zejména v panelových bytech opravdu nebývá jiné řešení, protože ne každé společenství vlastníků má dostatečné finanční prostředky na zateplení celého domu. Jinak se k vnitřnímu zateplení stěn přistupuje ze stejných důvodů – omezit ztrátu energie, ušetřit na vytápění, udělat si doma větší pohodlí.

Navíc, a to platí také pro bytové domy, vnitřní izolace stěn slouží také částečně jako akustická izolace. Takže se může vyřešit problém s hlučností sousedů odvedle.

Vhodné materiály na zateplení

Jaké materiály na vnitřní zateplení stěn použít? Ideální je poradit se se stavařem, nebo alespoň ve stavebninách. Vždy totiž záleží na tom, co konkrétně budete zateplovat. Jiné nároky se kladou na místnosti typu kuchyně či koupelna, jiné na obývací pokoj. Obecně se ale na vnitřní zateplení stěn nejčastěji používá:

– minerální vata s parotěsnou zábranou

– tepelně izolační panely

Tepelně izolační panely jsou obvykle vyrobeny z polystyrenu nebo sádrokartonu s polystyrenem. Je velice důležité, aby byly celistvé, musí mezi sebou mít nepropustné spáry. Materiál musí co nejméně propouštět páru.

Vnitřní zateplení stěn – jak postupovat

Pokud jste se rozhodli pro vnitřní zateplení stěn, máte nakoupený materiál, pak se můžete pomalu pustit do práce. Nejprve je nutné zateplovanou stěnu připravit k zateplování. To znamená ji zbavit veškerých nečistot, , oklepat, zadělat díry a napenetrovat.

Zateplujeme

Pokud jste se rozhodli pro izolační panely, pak je nutné počítat s tím, že lepidlo (resp.tmel) má určitou dobu zasychání. Ta se pohybuje cca od 10-24 hodin. Přesný popis najdete v příbalovém letáku.

Jednotlivé panely se lepí odspodu svisle a to tak, aby u podlahy i u stropu zůstala cca 10-15mm mezera. Mezi jednotlivými panely ponechte mezeru také přibližně 10mm širokou. Všechny mezery se poté zaplní, nejčastěji polyuretanovou pěnou, která vytvoří dokonalou parotěsnou zábranu.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *