Tepelná čerpadla v posledních letech zažívají svůj boom. Patří mezi velmi oblíbené způsoby vytápění rodinných domků. Uvažujete také nad pořízením tepelného čerpadla? Jaké máme typy tepelných čerpadel a na jakém principu fungují? Jaká je vůbec účinnost a návratnost tepelného čerpadla? Kdy se vyplatí?
Proč pořídit tepelné čerpadlo
Při dnešních stále se zvyšujících cenách za energie je pochopitelné, že každý chce ušetřit kde se dá. A samozřejmě že vytápění objektu a ohřev teplé vody je jednou z variant, kterou lze vyřešit levněji. Úspora energie patří mezi hlavní důvod, proč si pořídit tepelné čerpadlo. Ceny plynu i elektřiny stoupají i o 10% ročně, proto není divu, že hledáme neustále alternativní zdroje.
S tepelným čerpadlem přejdete na levnější tarif elektřiny, takže zvyšování cen se vás sice také dotkne, nicméně oproti vytápění elektřinou můžete ušetřit i 70% výdajů. Navíc na pořízení čerpadla můžete využít dotaci.
Typy tepelných čerpadel
Tepelná čerpadla můžeme rozdělit do 4 typů podle toho, jakým způsobem získávají a předávají teplo. Pojďme si je přiblížit.
Země-voda
Patří mezi nejspolehlivější a také nejpoužívanější tepelná čerpadla. Také ovšem patří mezi ty nejdražší. Vnější jednotka je umístěna v zemi. V trubkách pod zemí proudí nemrznoucí kapalina, která odebírá teplo ze země. To pak předává ve formě kapalné do otopné soustavy.
Vzduch-voda
Jednotkou umístěnou venku je získáván vzduch, a ve formě vody pak ohřívá obydlí. Používá se jak k topení, tak k ohřevu teplé vody.
Vzduch-vzduch
Čerpadlo využívané zejména v pasivních domech. Teplo se vzduchu se rovnou rozvádí do místností objektu.
Voda-voda
Asi technicky nejnáročnější tepelné čerpadlo. K jeho provozu jsou potřeba dvě studny. Voda se čerpá ze studny do čerpadla, a ochlazená se vrací do vsakovací studny.
Účinnost a návratnost tepelného čerpadla
Tepelná čerpadla nejsou levnou záležitostí, jejich cena se pohybuje v řádech statisíců. Každého tedy zajímá, kdy se mu investované peníze vrátí. Účinnost a návratnost se liší nejen podle typu čerpadla, ale také podle toho, čím jste dosud vytápěli. Rychlejší návratnosti se dočkají lidé, kteří předtím používali k vytápění elektřinu.
Návratnost u domu střední velikosti (cca 100m2) se pohybuje okolo 7-10 let. Je to ale velmi obecný odhad. Ačkoli za tepelné čerpadlo zaplatíte přes 200 000 korun, roční úspora oproti elektřině a plynu se pohybuje okolo 20-30 000 korun. Životnost tepelného čerpadla je okolo 20 let. Odpadnou vám navíc tedy také starosti s pořizováním nového kotle a podobně. Tepelné čerpadlo je ideální pro všechny typy domů, které jsou zateplené a nehrozí tak úniky tepla.