Tepelná izolace stropu: jak zateplit strop

Zejména lidé žijící ve starších stavbách, jako jsou rodinné domy, chalupy nebo starší bytové domy, se mohou potýkat s problémy, které souvisejí s nezatepleným stropem. V domech se často jedná o místo, na které navazuje chladná půda. U panelových bytů zase můžeme mít problém v nejvyšších patrech. Co tedy s tím? Pomůže nám tepelná izolace stropu? A pokud ano, jak zateplit strop?

Proč zateplovat strop

Možná máte pocit, že platíte příliš mnoho za energie. Bojíte se každoročního vyúčtování, protože víte, že kvůli chladu z půdy protopíte poměrně hodně. Nebo se vám objevila někde vlhkost a zjišťujete, jaké nedostatky má vaše stavba. To jsou obvykle nejčastější důvody, proč zateplit strop. Díky tomu dosáhnete úspory za energie a bude se vám hlavně pohodlněji bydlet.

Tepelná izolace stropu: jak zateplit strop a čím

Zateplení stropu pod nevytápěnou půdou můžete udělat několika různými způsoby. To, který zvolíte, také často záleží na tom, z čeho je strop složen. Podívejte se na naše tipy.

Foukaná minerální izolace

Nejlepším způsobem je zateplení stropu pomocí foukané minerální izolace. Tím dosáhnete asi největšího efektu, protože minerální vlna se dostane do všech škvír a spár a dokonale je utěsní. Navíc je tento způsob poměrně rychlý. Minerální izolace se nafouká mezi trámy. Vata má velmi dobré tepelně izolační účinky, je zdravotně nezávadná a paropropustná, takže nehrozí vytvoření plísní.

Vytvoření podhledů ze sádrokartonu

Pokud se budete chtít pustit do zateplení stropu zejména v panelových domech, pak budete muset sáhnout po polystyrenu. Počítejte s tím, že se vám také sníží výška v místnosti. Jak tlustý polystyren použít záleží jen na vás. Budete-li izolovat strop takto, nezapomeňte na následující pravidla. Na vnitřní omítku se přichytí sádrokartonové desky. Na ně je nutné umístit parozábranu, která zabrání unikání vlhkosti do izolace. Následně poté můžete namontovat izolační materiál.

Zateplit strop zvnějšku

Pokud máte možnost zateplit strop ze strany půdy, je to asi nejideálnější řešení. I to se dá udělat různými způsoby. Buď můžete na podlahu půdy položit izolaci volně. Nejideálnější jsou desky nebo rohože z minerální vaty. Pokud je jen rozložíte na podlahu, nebude půda pochozí. Proto je možné izolaci zatížit dřevěným roštem (s parozábranou), případně rovnou vytvořit novou podlahu.

Jak poznáme špatně zateplený strop

Strop máte zateplený, ale pořád vám něco nesedí? A co když není práce odvedena kvalitně, poznáme to? V létě může signalizovat problémy náhlé přehřívání místností. V zimě se zase podél střechy a v okapu tvoří velké množství rampouchů. Ty jsou obvykle dobrým ukazatelem toho, že se zateplením stropu není něco v pořádku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *