Tepelná izolace potrubí

Máte doma problémy se zamrzáním vody? Nebo rekonstruujete starý dům a přemýšlíte nad všemi úkony, které jsou důležité pro komfortní bydlení? Pak byste neměli opomenout kvalitní tepelnou izolaci potrubí. Proč je to tak důležité? Co izolací potrubí získáme? Jaké jsou na trhu materiály a jak náročná tepelná izolace potrubí je?

Proč provést izolaci potrubí

Při rychle se měnících teplotách venku dochází často k rychlému ohřívání nebo ochlazování vody. To je nežádoucí i proto, že tím konstrukce potrubí velmi trpí. Pokud se voda takto ochlazuje či otepluje, dochází i ke zhoršení její celkové kvality. Navíc pokud potrubí odizolujete, bude snížena i s ním spojená hlučnost a na trubkách nebude kondenzovat voda.

Tepelná izolace potrubí – čím provést

Ptáte se, jakými materiály lze provést izolaci potrubí? Pak věřte, že na trhu je jich skutečně hodně. Volit můžete mezi lehčeným pěnovým polyetylenem, syntetickým kaučukem, skelnou vatou, kruhově uzavřeným polyetylenem, nejrůznějšími pěnami nebo lamelovými rohožemi. To, jaký materiál ale použijete na izolaci vašeho potrubí, je vhodné nechat na doporučení odborníků. Pojďme se na materiály podívat více zblízka.

Lehčený pěnový polyetylen

Tento materiál má velmi jemnou strukturu. Dokáže výborně snižovat tepelné ztráty, působí jako akustický izolant a zároveň zabraňuje kondenzaci vody.  Velmi dobře se s ním pracuje, je tvarově i chemicky stálý. Splňuje tedy všechny základní požadavky od izolace potrubí.

Syntetický kaučuk

Pro tepelnou izolaci potrubí se také používá syntetický kaučuk s uzavřenou buněčnou strukturou. Ten je odolný UV záření a navíc odolá velmi vysokým teplotám, co cca 160 stupňů Celsia. Proto je vhodný k izolaci solárních rozvodů.

Kruhově extrudovaný polyetylen

Tento materiál se vyznačuje velkým rozptylem teplot, v nichž je možné ho použít, a to od -45 stupňů Celsia do 105 stupňů Celsia. Je vhodný na všechny typy vnitřních izolací.

Skelná vata

Největší předností skelné vaty jako tepelného izolantu potrubí je její odolnost vůči teplotám do 350 stupňů Celsia.

Tepelná izolace potrubí z plastu?

V dřívějších dobách se tradovalo, že plastové potrubí se nemusí izolovat. Dnes již tenhle názor neplatí. Bohužel i v plastovém potrubí dochází k ohřívání a ochlazování vody, proto tato investice má jistě svůj význam.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *