Tepelná izolace podlah: Jak zateplit podlahu

Také vám doma táhne od nohou? Pořád musíte nosit bačkory nebo teplé ponožky? Je pod vámi studený sklep, nebo jste v bytovém domě v prvním patře? A dole je jen nevytápěná vstupní chodba? Pak je řešením zateplit si podlahu. Jak izolovat podlahu a které materiály jsou pro to nejvhodnější?

Proč zateplovat podlahu

Bydlíte v panelovém domě, který nedávno prošel kompletní revizalizací? Takže má zateplenou střechu i fasádu? A vám to přesto finančně tolik neulevilo? Stále topíte, protože je vám zima? Nezdá se to, ale pokud máte nezateplenou podlahu, můžete přicházet až o 10% tepla. A to je už poměrně vysoké číslo pro to, zamyslet se nad izolací. Proto se nebojte kontaktovat odborníky, kteří vám poradí, jak izolovat podlahu zrovna u vašeho bydlení.

Jak izolovat podlahu nad nevytápěným prostorem

Jedna z nejčastějších situací, která nám bere teplo z obytných místností je ta, když bydlíte nad nevytápěným prostorem. To může být již zmíněná vstupní chodba v panelovém domě, sklepy, technické místnosti a další. Spodem do domu nevniká žádné teplo, ba naopak. Jenže co když máte doma udělanou novou plovoucí podlahu? Nebo lino? Představa toho, že budete muset překopat celý byt, se vám pochopitelně nelíbí.

Snížením stropu nevytápěných prostor

Pokud je to jen trochu možné, lze u místností pod vámi snížit strop. Tím se bude teplo kumulovat ve stropních prostorách a nebude unikat. A čím izolovat? Nejčastěji se používají polystyrenové desky EPS, které mají velice dobré tepelně izolační vlastnosti. Navíc jsou i cenově dostupné a dobře se s nimi pracuje. Dále lze místo nich použít i desky z minerální vaty. Sice jsou o něco dražší, ale oproti polystyrenu mají tu výhodu, že jsou nehořlavé.

Ze strany podlahy

Jenže v panelových domech asi těžko budete snižovat strop v celém vstupním vestibulu. Tady pak nezbude nic jiného, než si podlahu opravdu o kousek zvednout. Kdo má doma koberce, toho to nejspíš netrápí. I do plovoucích podlah se izolace dá vložit. Nejvhodnějším materiálem jsou polyuretanové desky s izolační folií z hliníku, která teplo vrací zpět do místnosti.

Máme nepodsklepený dům – jak izolovat podlahu

I lidé žijící v nepodsklepených domech se mohou potýkat s úniky tepla podlahou. Předtím, než se pustíte do zateplování je nutné zjistit, zda se v domě nevyskytuje vlhkost. Pokud jste ve fázi rekonstrukce a v domě nežijete, pak je nejjednodušším řešením vložit polystyrenové desky na beton a zalít další vrstvou betonu. Teprve na to pak aplikovat novou podlahu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *