Také byste si přáli bydlet v podkroví? Líbí se vám podkrovní byty s nízkými stropy, střešními okny a příjemnou atmosférou? Podobné byty nebo prostory v rodinných domech získávají na stále větší oblibě. Ať už si tvoříte podkrovní byt ve vícegeneračním rodinném domě, nebo konečně budujete podkroví u vás doma, je důležité myslet na to, aby bylo vhodně zateplené. Jak zateplit podkroví, aby se vám kvalitně bydlelo?
Důvody pro zateplení podkroví
Kdo někdy pobýval (i krátce) v podkrovním bytě ví, jaké úskalí sebou podobná stavba nese. V zimě prostupuje střechou poměrně velký chlad a není snadné udržet optimální teplotu v místnostech. A naopak v létě se v podkrovních bytech často bez klimatizace nedá vydržet. Jak se rozpálí střecha, teplota v bytě se dostává k astronomickým hodnotám. A obou těchto problémů vás zateplení podkroví zbaví. A samozřejmě přinese značnou úsporu za energie.
Zateplení podkroví – dva způsoby
Než se vrhneme do zateplování podkroví, musíme si určit, jakým způsobem ho provedeme. Na tom bude záviset i výběr zateplovacího materiálu. V podstatě máme dvě možnosti zateplení.
Mezi krokve
Zateplení mezi krokve je pro podkroví typičtější. To spočívá v tom, že se mezi krokve umístí tepelně izolační materiál, nejčastěji minerální nebo kamenná vlna. Na izolaci je nutné z interiéru umístit parotěsnou folii, protože izolace a dřevo má odlišné tepelné vlastnosti. Bez folie by mohlo dojít k plesnivění izolace. Folie odvádí vodu a tím zabrání srážení vody a navlhnutí izolace.
Nad krokve
Pokud zateplujeme podkroví nad krokvemi, je výhodou hlavně to, že nám zůstává celé podkroví odhaleno. Vidíme trámy a dřevo a díky tomu může být celý interiér mnohem zajímavější a útulnější. Navíc je tento způsob výhodnější, co se energetických úspor týče.
Jak zateplit podkroví – materiály
Na zateplení podkroví můžeme použít nejrůznější druhy materiálu. Co si vyberete bude záležet na vás, na způsobu zateplení, na ceně a také na tom, jak dobře jsou všechna místa v podkroví dostupná.
Polystyren
Snad nejoblíbenější materiál zateplovací materiál, který je ale trnem v oku všem, kdo se chtějí chovat ekologicky. Polystyren prostě ekologický není. Je ale cenově velmi dostupný, má výborné izolační vlastnosti. V podkroví není úplně typický, ale dá se použít.
Skelná vata
Skelná vata má podobné vlastnosti jako polystyren s tím rozdílem, že je odolná vůči plísním, houbám a jiným škůdcům. Je to dáno tím, že je paropropustná. Navíc odolá vyšším teplotám, než polystyren. Má také velmi dobré akustické izolační vlastnosti. Je samozřejmě zdravotně nezávadná.
Kamenná vlna
Kamenná nebo-li čedičová vlna je nehořlavá. Dá se foukat, takže se dostane i do hůře dostupných prostor. Kamenná vlna je zdravotně nezávadná, odolá plísním a dalším škůdcům, nevlhne.