Součinitel tepelné vodivost

Chystáte se zateplovat dům? Nebo rekonstruujete, měníte okna, dveře a další? Pak se při nákupu materiálu jistě narazili na několik možná neznámých pojmů. Mezi jeden z nich patří součinitel tepelné vodivosti. Že vám to prakticky nic neříká? Pojďme se podívat, co to vlastně je součinitel tepelné vodivosti. Jak se zjišťuje a k čemu ho vůbec potřebujeme?

Co je součinitel tepelné vodivost

Než se pustíme do vysvětlování toho, co je vlastně součinitel tepelné vodivosti, upřesníme si ještě další s tím související pojmy.

Tepelná vodivost

Tepelná vodivost značí rychlost, kterou se teplo přenáší z jedné části materiálu do části druhé. Tepelnou vodivost řešíme při koupi izolačního materiálu jako je polystyren, minerální vaty a další. Fyzika hovoří o tepelné vodivosti jako o schopnosti materiálu vést teplo.

Tepelný odpor

Tepelný odpor značí míru odporu proti pronikání tepla. Čím vyšší je hodnota tepelného odporu, tím pomaleji teplo materiálem proniká. Například tedy u podlahové krytiny je žádoucí, aby byl tepelný odpor co nejvyšší. Obvykle bývá uveden na obalu materiálu od výrobce.

Součinitel tepelné vodivosti

Součinitel tepelné vodivosti v podstatě udává čas, za který projde teplo daným konkrétním materiálem. Předpokladem je, že teplo prostupuje pouze jedním směrem. Pojem součinitel tepelné vodivosti pochází z termodynamiky. Je to konstanta, která se zjišťuje experimentálně.

Zejména při řešení zateplování je tato veličina velmi důležitým kritériem pro výběr izolačního materiálu. Tepelné izolanty mají nízký součinitel tepelné vodivosti. Je označován písmenem λ – lambda.

Kde se uplatní?

Součinitel tepelné vodivosti tedy hraje velkou roli při výběru vhodného izolačního materiálu. Podíváme se na to prakticky. Při 20 stupních Celsia má polystyren součinitel tepelné vodivosti hodnotu 0,16. Skelná vata má při stejných podmínkách hodnotu v rozmezí 0,03- 0,05. Je tedy vidět, že skelná vata vede hůře teplo, což nám říká, že jako tepelný izolant je mnohem účinnější.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *