Rosný bod ve zdivu

Chystáte se stavět dům? Nebo vás čeká kompletní rekonstrukce domu či bytu? A plánujete to dělat svépomocí tak, abyste co nejvíce ušetřili? Pak je potřeba mít velké znalosti nejen stavebních materiálů a stavebních postupů, ale i fyzikálních či chemických procesů. Mnoho staveb, a to nejen těch starých, se potýká s nevítanou vlhkostí. Jak je možné, že se drží i u vás? A jak tomu při stavbě domu předcházet? Je nutné myslet zejména na rosný bod.

Co je rosný bod

Co se ale skrývá pod pojmem rosný bod? Je to teplota, při níž je vzduch 100% nasycen vodními parami a už žádné další nemůže absorbovat. Pak přichází proces kondenzace. Teplota rosného bodu se liší při různých absolutních vlhkostech vzduchu. Ovlivňuje ho teplota a tlak vzduchu, proto je jiný také v různých ročních obdobích.

Rosný bod a zdi

Jakmile je dosaženo rosného bodu a vodní páry se začnou srážet, může docházet ke kondenzaci na zdech, okenních rámech, izolaci a podobně. Aby nebyla neustálou kondenzací vody narušena konstrukce budovy, je nutné při zateplování i výstavbě myslet na vhodnou skladbu materiálu. Je vhodné poradit se o tom s odborníky, protože jakmile jednou provedete zateplení špatně a vlhkost se bude objevovat, moc možností na finančně nenáročnou nápravu není.

Co zvyšuje vlhkost v domě

Mnoho z nás má zkušenosti s vlhkostí nejen ve zdivu, ale také doma v interiéru. Často se vám rosí okna? Nebo se objevila někde v domě plíseň? Pak je pravděpodobné, že se potýkáte se zvýšenou vlhkostí. Co s tím? Vlhkost vzduchu v domech ovlivňuje i vaření bez digestoře nebo bez otevřených oken. Dále sušení prádla v obytných místnostech. I velké množství květin může zvyšovat vlhkost vzduchu. Pro snížení vlhkosti je nutné doma často větrat.

Jaké problémy přináší vlhkost?

Zvýšená vlhkost v domech může přinést nejrůznější problémy. Co se týče stavby, pokud máte vlhký dům, je samozřejmě mnohem složitější ho vytopit na optimální hodnoty. Tedy více platíte za energie. Dřevěné konstrukce domu mohou začít hnít nebo mohou být napadené houbami.

Jestliže jste dům zateplili a objevila se vlhkost, může se stát, že naruší celou izolaci. Objevují se plísně a jiní škůdci. Zvýšená vlhkost vzduchu se také může projevit zdravotními problémy. Mohou se objevit nebo zhoršit alergie či astma.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *