Polystyren na zateplení

Stavíte rodinný dům? Nebo rekonstruujete chalupu či chatu? Tak či tak, budete pravděpodobně řešit otázku zateplení. Jak ho vyřešit, aby docházelo k co nejmenším tepelným ztrátám? Jaký materiál použít a proč? Jakým způsobem vlastně zateplovat? Zjistíte, že snad nejužívanějším materiálem pro zateplení je polystyren. Proč? Přečtěte si, jaké má polystyren na zateplení vlastnosti a co díky němu získáte.

Polystyren na zateplení – vlastnosti

Polystyrenů máme dva druhy. Pěnový a extrudovaný. Extrudovaný se na zateplování používá častěji. Ovšem ani pěnový ještě neupadl v zapomnění. Jaké jsou tedy vlastnosti obou typů polystyrenu?

Výhody

Největší výhoda polystyrenu spočívá nejspíše v jeho cenové dostupnosti. Tento materiál je zkrátka pořád ještě relativně levný. Dalšími výhodami jsou zejména:

– dlouhá životnost

– nízká hmotnost

– malá nasákavost

izolační vlastnosti nejen tepelné, ale také zvukové

– velmi dobré možnosti zpracování

Nevýhody

Jako každý materiál, i polystyren na zateplení má své nevýhody. Je bohužel hořlavý a vůbec citlivý na vyšší teploty nad cca 70stupňů Celsia. Zároveň se jedná o poměrně neekologický materiál. Další nevýhody už se týkají jen pěnového polystyrenu, který jich má oproti extrudovanému přeci jen více:

– není stálý – po čase může slehnout na objemu

– rychle stárne

– je citlivý na vlhko a snadno může dojít k plesnivění

– rozpustíte ho organickými rozpouštědly

Polystyren na zateplení – jak vybírat

Předtím, než si do stavebnin pojedete pro polystyren, budete muset vzít v úvahu několik věcí. Zaprvé záleží na tom, co se vůbec rozhodnete zateplovat. Celou fasádu? Nebo jen strop či podlahu?

Fasádní polystyren

Pokud budete zateplovat fasádu domu, musíte si pořídit desky fasádního polystyrenu. Ty se běžně prodávají v rozměrech 1000 x 500mm, a tloušťce 10-250mm. Tloušťka je velice důležitá, na ní závisí pak celá úspěšnost izolace.

Polystyren na zateplení podlahy

Pokud máte pocit, že vám je zima od nohou, můžete vyzkoušet zateplení podlahy pomocí polystyrenu. Tloušťku budete pořizovat nejspíše od 120-250mm, závisí na tom, jaký energetický typ stavby zateplujete. Nejčastějšími typy zateplovacího materiálu jsou EPS 100S, EPS 150S nebo EPS 200S.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *