Chystáte se zateplovat rodinný dům? Studujete neustále nové možnosti, materiály a postupy? Pak jste určitě zachytili zmínku o parozábraně. Mluví se o ní v souvislosti se zateplováním totiž snad vždy. Bez parozábrany se téměř žádné izolační práce neobejdnou. Co je to tedy parozábrana? A jak na její montáž? Kdy se bez ní neobejdete?
Parozábrana a k čemu slouží
Parozábrana, jak je již z názvu patrné, slouží k zabránění pronikání vlhkosti a páry do izolace. V případě, že ji nepoužijeme, a vlhkost se do izolace dostane, hrozí vznik plísní a dalších problémů. Navíc vlhká izolace postrádá význam, neboť tepelně izolační vlastnosti se velmi rychle snižují.
Ovšem pokud je parozábrana použita špatně, je celé zateplení rovněž zbytečné. Proto je potřeba dodržovat návody a rady odborníků, kteří vám řeknou, jak který druh zateplení provést. Parozábrana navíc prodlužuje životnost dřevěné konstrukce například krovu.
Co musí parozábrana splňovat
Parozábrana, tedy izolační folie, musí splňovat několik kritérií. Především musí být umístěna tak, aby byla zajištěna celoplošná těsnost. Jakmile je byť na jediném místě porušena, páry a vlhkost už si najdou cestu do izolačního materiálu. Vybírat parozábranu musíte také podle toho, kam ji chcete umístit. Vlhčí prostředí jako je kuchyně nebo koupelna budou klást vyšší nároky na kvalitu parozábrany.
Parozábrana a její montáž
Jak se montuje parozábrana, to není jednoduché říci. U každého typu zateplení je to totiž jinak. Vždy se však dává těsně na izolační materiál a velmi pečlivě lepí. Je nutné dodržovat doporučené přesahy, aby voda nemohla nikudy zatékat. Parozábrana musí mít dokonale utěsněné všechny spoje.
Problémy při nesprávném použití
Mnoho lidí se potýká s problémy, které vyplývají z nesprávného zateplení. A potíže, které vzniknou chybnou instalací parozábrany, mohou být skutečně fatální. V čem se nejčastěji chybuje a jaké to může mít následky?
– parozábrana chybí úplně
– je nahrazena levnou fólií, která nemá potřebné vlastnosti
– nedodatečně utěsněná
– nedostatečné spojení pásů a malý přesah
– opomenutí vytvořit vzduchovou mezeru mezi podhledem a reflexní vrstvou parozábrany
– použití nevhodné parozábrany do míst se zvýšenou vlhkostí
S těmito nešvary se řemeslníci běžně potýkají. A jaké může mít nesprávné použití parozábrany následky? Zateplovací materiál může začít plesnivět či hnít. Sníží se jeho tepelná izolace a peníze, které na ni byly vynaložené, jakoby vyletěly komínem. Dále kondenzující voda samozřejmě může poškodit i dřevěné trámy nebo znehodnotí stěny domu.