Měření úniku tepla pomocí termokamery

Máte pocit, že vám doma někudy uniká teplo? Netušíte ale, ve kterých místech? Nebo jste si nechali za drahé peníze zaizolovat byt či dům a potřebujete zkontrolovat, zda je práce skutečně kvalitně provedená? Chystáte se na rekonstrukci a chcete zjistit, kde ve starém domě jsou problémy s únikem tepla? Měření úniku tepla je dnes již běžnou záležitostí. Provádí se pomocí termokamery, která je velice spolehlivá. Jak měření funguje a co díky němu můžete získat?

Co umí termokamera

Termovizní měření se využívá ve stavebnictví z mnoha různých důvodů. Jedním z nich je samozřejmě zjištění úniku tepla. Ale není to důvod jediný. Pomocí termokamery se dá také zjistit, kde jsou u domy skryté konstrukční vady, které vznikly nejen například vlivem vlhkosti, ale také použitím nevhodného materiálu.

Zjistí víc než únik tepla

Termokamera dokáže zjistit i špatně izolované zdroje tepla nebo neutažené spoje v elektroinstalacích. Měření úniku tepla se provádí nejen v rodinných domech, ale také v bytech nebo komerčních prostorách.

Jak se provádí měření úniku tepla

Změřit únik tepla vám může pouze pracovník, který disponuje termokamerou a má patřičné proškolení. Měření se provádí ideálně brzy ráno nebo večer. Je totiž důležité, aby na dům před měřením nesvítilo slunce. Rovněž byste v něm neměli alespoň dvě hodiny před měřením větrat. Měření se provádí v interiéru i exteriéru.

I počasí může ovlivnit výsledky měření. Doporučuje se proto provádět ho v chladnějším období, kdy se rozdíl teplot interiéru a venkovního prostředí pohybuje okolo 20 stupňů Celsia. Pokud prší, sněží nebo fouká silnější vítr, není měření úniku tepla vhodné, výsledky by mohly být zkreslené.

Na jakém principu funguje termokamera

Termokamera rychle a bezkontaktně změří teplotu povrchu domu. Zaznamenává totiž infračervené záření. Na základě toho vznikne barevný termovizní snímek, z něhož lze pak vyčíst teplotní rozdíly. Tyto termosnímky mohou sloužit nejen jako podklad při rozhodování se jak zateplit dům a kde, ale také jako podklad pro reklamaci s firmou, která provedla nekvalitní práci.

Kolik stojí měření úniku tepla

Myslíte si, že nechat si změřit únik tepla je pro vás cenově nedostupné? Tak to se naštěstí pletete. Cena se samozřejmě liší podle firmy, která měření provádí, podle velikosti objektu, podle počtu snímků a podobně. Obecně lze však říci, že začíná na cca 2 000 Kč za 10 zpracovaných snímků.

Měření úniku tepla je tedy dostupné téměř každému. Navíc vám do budoucna ušetří spoustu peněz. Zjistíte, kudy teplo skutečně uniká a budete moci tuto situaci řešit. Úspora za energie se projeví téměř okamžitě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *