Jak zateplit střechu

Víte o tom, že vaší střechou může utíkat více než 10% veškerého tepla? To už je poměrně velké množství, které vám může zvyšovat účty za energii. Je řešením zateplit střechu? Jaké materiály použít? Jak ho vybírat a jakou zvolit tloušťku? A jaké další výhody přinese zateplení střechy? Podívejte se na naše tipy, jak zateplit střechu.

Jak zateplit střechu – materiál

Pro výběr vhodného izolačního materiálu je potřeba vzít v potaz několik kritérií. Určitě je vhodné pozvat si odborníky a nechat si poradit, zvláště pokud v této oblasti opravdu tápete. Zateplení střechy je investicí dlouhodobou, proto je velmi důležité nic nepodcenit a vše udělat kvalitně hned napoprvé.

Podle čeho vybírat

Izolační materiál budeme vybírat podle toho, jakou střechu budeme zateplovat. Jedná se o střechu šikmou nebo rovnou? Dále se samozřejmě zaměříme na ukazatel cena/výkon. Je ideální vybrat co nejlevnější zateplovací materiál, který ale splní všechny náročné požadavky. A mezi ty patří také zejména životnost. Některé levnější materiály sice svou úlohu splní, ale mohou vám vydržet jen několik málo let. A v tu chvíli už na zateplení střechy proděláte. Dalšími kritérii pro výběr vhodné izolační krytiny jsou zejména odolnost vůči vysokým teplotám, ohnivzdornost, nasákavost, tepelně a akusticky izolační vlastnostia další. Pro někoho může být důležitá i ekologická stránka věci.

Minerální vlna

Velmi často se na zateplení střechy používá minerální (nebo kamenná) vlna. Má velice dlouhou životnost a výborné tepelněizolační vlastnosti. Dále je oproti některým materiálům nehořlavá, ekologická a odolá škůdcům. Zároveň je paropropustná, takže nehrozí vznik plísní.

Jak zateplit střechu – tloušťka materiálu

Pokud jste si vybrali materiál, nyní je potřeba zvolit jeho správnou tloušťku. Ta je velice zásadní, neboť na ní záleží, jak důkladné bude celé zateplení střechy. To, jakou tloušťku izolantu zvolit pro váš dům, by vám měl vypočítat odborník na základě hodnoty součinitele tepelné vodivosti. Také to závisí na typu domu. Pokud rekonstruujete starý dům, pak typ domu řešit nebudete. Kdo ale staví novostavbu, a rád by dům pasivní, tam musí myslet na to, že nároky na sílu izolace jsou opravdu vysoké. Pro srovnání – pro běžné domy obvykle postačuje 18-32 cm izolačního materiálu. Pasivní domy mají běžně tloušťku izolace i okolo 40 centimetrů.

Izolace střechy vás zbaví i horka

Mnoho lidí zatepluje střechu zejména pro to, aby ušetřili za energie. Ale zateplení vám přinese ještě další výhodu. Zejména lidé žijící v podkrovních bytech vědí, jak strašné horko tam může v létě být. Není výjimkou, že teploty dosahují i 50 stupňů přes den, a na noc to prostě nevyvětráte. Zateplením střechy se zbavíte i přehřívání interiéru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno