Bydlíte v rodinném domě a máte dosud nevyužívanou půdu? Krásný velký prostor, který momentálně slouží jako skladiště? Uvažujete, že by se tam dobře vyjímaly další obytné místnosti, ateliér nebo třeba tělocvična? A nebo máte pocit, že vám někudy doma utíká teplo a vylučovací metodou jste došli až k půdě? Pak je možné řešení půdu zaizolovat. Jak zateplit půdu? Jaké máte možnosti a na co přitom myslet?
Jak můžeme zateplovat půdu
Při zateplování půdy máme v podstatě několik možností. Pokud neplánujete v dohledné době přeměnit půdu na obytný prostor, pak stačí zaizolovat, případně vyměnit podlahu. Tím nejenže zlepšíte tepelné vlastnosti půdy, ale také vám bude tepleji v místnostech pod půdou. Zabijete tím takříkajíc dvě mouchy jednou ranou.
Jestliže ale výhledově chcete půdu přebudovat na podkroví, pak budete řešit zateplení celého prostoru, a to buď mezi krokve, nebo nad krokvemi. Dnes se ale zaměříme na neobývanou půdu.
Vhodné materiály na zateplení
Pro zateplování půdy, respektive podlahy na půdě, se nejčastěji používá skelná nebo minerální vata. Ovšem není to jediná možnost. Klidně můžete využít zateplení půdy pomocí celulozy. Pojďme se podívat na tyto materiály trochu zblízka.
Skelná vata
Izolační materiál vyrobený z minerálních látek je velmi oblíbeným izolantem, a to nejen tepelným, ale také akustickým. Takže pokud plánujete na půdě cvičit na hudební nástroje, použijte na zateplení skelnou vatu. Má vysokou paropropustnost a odolává působení vlhkosti. Je velmi pružná, odolá škůdcům i chemii.
Kamenná vlna
Kamenná nebo-li čedičová vlna je vyrobena z čediče, jedná se tedy o přírodní materiál. Je nehořlavá a má velmi kvalitní tepelné i zvukově izolační vlastnosti. Oproti skelné vatě lépe akumuluje teplo. Odpuzuje vodu, což je důležité pro to, aby nedocházelo ke vzniku plísní. Asi nejznámějším výrobcem je moravský Rockwool.
Celuloza
Celuloza je zateplovací materiál, který získáme recyklací novinového papíru. Jedná se tedy o vysoce ekologický materiál. Celuloza je mnohem jemnější a lehčí než skelná vata nebo kamenná vlna. Nejčastější způsob izolace celulozou je pomocí foukání do dutin a škvír. Oproti výše zmíněným materiálům je ale hořlavá (dá se upravit pomocí impregnace) a také více nasákavá. Nehodí se tedy do míst se zvýšenou vlhkostí.
Jak zateplit půdu
Na zateplení podlahy půdy můžeme použít všechny zmiňované materiály. Jestliže neplánujete půdní prostor používat, ani na půdě chodit, stačí položit volně izolační desky a je vyřešeno. Pokud byste po půdě chtěli chodit, stačí překrýt izolant dřevěným roštem. Tento způsob zateplení půdy je asi nejjednodušší.