Chystáte se na zateplení fasády? Máte pocit, že váš dům by si tuhle izolaci nejen zasloužil, ale hlavně že ji potřebuje? Uniká vám teplo, platíte vysoké účty za elektřinu a nevíte proč? Pak je zřejmě nejvyšší čas na zateplení fasády. Na co před tím myslet a vlastně jak zateplit fasádu?
Co řešit před zateplováním
Ještě než se pustíte do samotné práce, je důležité vyřešit některé základní věci. Velmi podstatná je otázka, zda je váš dům suchý. Pokud jsou stěny vlhké, pak na ně nemůžete dávat izolační materiál. Bude nutné je nejprve zbavit vlhkosti, jinak by prostoupila do izolačního materiálu, vytvářela by se plíseň a účinnost tepelné izolace by byla minimální.
A dalším krokem je výběr toho správného izolačního materiálu. S tím vám poradí odborníci, kteří vám dle zdiva řeknou nejen jaký materiál použít, ale také jakou tloušťku, a jak ho na stěny přidělat.
Nejpoužívanější materiál
Nejpoužívanějším materiálem, kterým se provádí zateplení fasády, jsou polystyrenové desky. Tento izolant je poměrně levný, dobře se s ním pracuje, má dobré tepelněizolační vlastnosti a je lehký. Alternativou k polystyrenu mohou být desky z minerální (nebo kamenné) vlny. Tento materiál je odolnější vůči vysokým teplotám, je paroprospustný a hlavně nehořlavý.
Jak zateplit fasádu – postup
Vybraný materiál máte, a nyní můžete začít se zateplováním. Izolační materiál můžete dávat pouze na očištěný a odmaštěný podklad. Všechny fasádní prvky musíme demontovat – hromosvody, mřížky apod.
Na stěny je potřeba zednickou štětkou nanést penetrační materiál, aby bylo možné spojit podkladní a lepící vrstvu.
Okolo obvodu domu usadíme zakládací soklové lišty (není ale nezbytně nutné).
Lepíme izolant
Poté se můžeme pustit do lepení zateplovacího materiálu. Je velmi nutné nanášet lepící tmel na zadní stranu desek a to nejen do maltových terčů. Lepidlo je potřeba natáhnout po celém obvodu izolačních desek. Držte se návodu v technických listech. Izolační materiál se lepí odzdola nahoru ve vodorovných řadách. Takto nalepení desky se ukotví pomocí hmoždinek. Tím docílíme toho, že izolant bude dobře držet na svém místě. Hmoždinky byste měli používat minimálně 4 (raději více) na 1m2.
Výztužná vrstva
Všechny rohy a otvory musí být vyztužené hliníkovými nebo PVC lištami. Po nalepení materiálu je nutné upravit celou stěnu tak, aby byla dokonale rovná.
Následně na plochu natáhneme základní vrstvu. Tu tvoří krycí stěrka s výstužnou tkaninou, nazývanou perlinka. Stěrku natahujeme odshora dolů. Důležité jsou dostatečné přesahy pruhů perlinky, protože bez nich nám začnou vznikat trhliny. Výztužnou vrstvu necháme důkladně vyschnout, poté napenetrujeme a připravíme tak podklad pro omítku.