Přišel vám účet za topení a zhrozili jste se? Nechápete, jak je možné, že jste protopili tolik? Je jasné, že někudy vám zřejmě teplo uniká. Pak začne pátrání po tom, kterými místy to může být. Je to okny nebo už starou střechou? Nebo vůbec nemáte ponětí o tom, kudy by mohla energie utíkat? Podívejte se na naše tipy, jak ušetřit za topení.
Jak ušetřit za topení – bez rekonstrukce
Ne vždy je problém s únikem energie na straně technické. Dům může být naprosto v pořádku, i v novostavbách se mnohdy lidi diví, jak je možné, že jejich účet za topení je tak vysoký. A nebo v bytech, kde snad kromě oken není moc co rekonstruovat. Často si za zbytečné úniky tepla můžeme sami. Čemu se tedy vyvarovat?
Nechte teplo cirkulovat
Zejména v malých bytech, kde je problém s místem, se často setkáváme se známým nešvarem. A to postavit nábytek nebo pověsit záclony tak, že topení není ani vidět. Jestliže v obývacím pokoji postavíte sedačku k radiátoru, je jasné, že vám bude na druhém konci místnosti stále zima. Teplo se totiž bude od sedačky odrážet zpět. Nemá žádnou možnost cirkulovat a dostat se do celé místnosti. Proto nechávejte u topení dostatek volného prostoru.
Utěsněte škvíry
Spousta tepla uniká nejrůznějšími otvory. U nových plastových oken by se to nemělo stávat, pokud jsou kvalitně udělaná, ale zejména ve starých domech je to běžné. Proto prohlédněte důkladně dům a veškeré škvíry utěsněte. Ne každý si může dovolit nová okna nebo dveře hned, stačí ale koupit kvalitní těsnění, a hned to bude znát. Problém může být u balkonových dveří, u sklepů či vstupu na půdu. V bytě pozor na profuk pod vchodovými dveřmi. Tam pak stačí udělat vyšší práh.
Správně větrejte
Abyste zbytečně nepouštěli teplo ven, je důležité i správné větrání. Zejména v zimních měsících není vůbec vhodné nechávat dlouho otevřená okna. Ideální je vyvětrat rychle a intenzivně. Pokud můžete udělat průvan, tím lépe. Vzduch se rychle vymění, ale stěny nestihnou vychladnout a vy pak nebudete muset vytápět naplno.
Topte optimálně
Máte v domě místnosti, které nepoužíváte? Pak je zbytečné v nich topit. Dodržujte alespoň přibližně optimální teplotu. Ta je nastavená pro každou místnost jinak. V ložnici a kuchyni by se měla pohybovat do 20 stupňů Celsia, v dětském pokoji nebo obýváku o cca 2 stupně víc. Chodby mohou být i chladnější, odborníci udávají rozsah cca 16-19 stupňů.
Samozřejmě přihlédněte k tomu, při jakých teplotách je vám zima. Není nutné doma vyloženě mrznout jen proto, abyste ušetřili. Ale není ani nutné přetápět. Teploty okolo 25 stupňů pak už zvyšují sucho vzduchu, a to může způsobit zdravotní problémy.
Pořiďte si termostatický regulátor
Zejména staré radiátory v bytových domech nemají často kohouty s regulačním ventilem. A to pak znamená, že topíte a topíte a často zbytečně. Termostatický regulátor bude hlídat optimální teplotu za vás. Další pomůckou může být časový termostat, který si nastavíte tak, aby teplotu korigoval podle toho, kdy jste doma a kdy ne.