Mnozí z nás si před pár lety pořídili rodinný domek. Jenže starší domy už málokdy odpovídají současným požadavkům na vytápění. Ceny energií jdou neustále nahoru a tak všichni přemýšlíme nad tím, jak co nejvíce ušetřit. Dlouhodobou investicí může být samozřejmě izolace nebo-li zateplení objektu. Jak provádět izolaci stěn? Jaké jsou způsoby a zvládnete to sami? A proč vůbec zateplovat?
Proč izolovat
Nejčastějším důvodem, který lidi vede k zateplování, je právě úspora energie. Pokud odizolujeme stěny, může se snížit naše spotřeba tepla i o víc jak polovinu. A tak v podstatě není nad čím přemýšlet. Ale izolace stěn má i jiné důvody. Stavba bude díky izolační vrstvě lépe odolávat mrazu a zvýší se její životnost. Pokud jste dosud měli v místnostech opravdu chladno, můžete počítat s tím, že díky zateplení se i běžná teplota v domě zvýší. Izolace stěn také napomáhá k tomu, aby v létě nedocházelo k přehřívání.
Izolace stěn – způsoby
Stěny rodinného domku nebo třeba chaty můžeme izolovat dvěma základními způsoby. A to buď zvenku nebo zevnitř. Pokud je to možné, rozhodně se doporučuje vnější izolace. Nejenže je technicky jednodušší, ale také má mnohem lepší účinky.
Vnější izolace
Jestliže se chystáte izolovat dům z vnějšku, pak v první řadě je nutné povolat odborníka, který zhodnotí celkový stav domu. Také vám poradí, jaký materiál je pro izolaci nejvhodnější. Každý druh obvodového zdiva si totiž žádá jiný izolační materiál. Asi nejčastější jsou fasádní polystyrenové desky. Ale rozhodně se nehodí všude, proto tuto konzultaci nepodceňujte. Vnější izolací získáte i novou fasádu na domu.
Vnitřní izolace
Vnitřní izolace stěn se provádí všude tam, kde nelze z nějakého důvodu izolovat stěny z vnějšku. Jedná se zejména o byty v panelových domech, kde jsou problémy s promrzáním některých zdí, a přitom nejsou finanční prostředky na zateplení celého domu. U vnitřní izolace je velice důležité myslet na parozábranu, aby se nám pod izolační vrstvou nezačala tvořit plíseň. Vnitřní izolace se nejčastěji provádí pomocí polystyrenových desek, které se lepí na očištěnou zeď. Spáry mezi jednotlivými deskami se vyplňují polyuretanovou pěnou.
Izolace stěn – materiál
Izolačních materiálů existuje dnes celá řada. Volit můžeme od klasického polystyrenu, až po ekologické materiály jako je celulóza nebo technické konopí. Jaké mají jednotlivé izolanty výhody?
Polystyren
Velmi oblíbený izolant, který se dá navíc pořídit za velmi nízkou cenu. Má poměrně dobré izolační vlastnosti, je málo nasákavý a má relativně slušnou životnost. Bohužel se jedná o hořlavý a neeokologický materiál.
Minerální vata
Minerální vata (nebo vlna) má dobrou odolnost vůči vysokým teplotám. Je paropropustná, takže nehrozí tvorba plísní. Zároveň je odolná proti škůdcům, houbám i mechanickému poškození. Navíc práce s ní je poměrně rychlá.
Technické konopí
Ekologické materiály hrají prim a jejich obliba se stále zvyšuje. Technické konopí se na zateplení nepoužívá dlouho. Je pružné a dlouho si udržuje svůj tvar. Má výborné tepelněizolační a akustické vlastnosti, odolává škůdcům i plísním. Bohužel je hořlavé