Izolace a zateplení soklu

Stavíte nový rodinný dům? Děláte to celé svépomocí, abyste ušetřili? Nebo jste koupili starší stavbu a postupně se hodláte pustit do rekonstrukce? Tak či tak, nevyhnete se pravděpodobně tématu izolace soklu. Víte, jak velice důležité je, aby byl sokl správně odizolován? Jaké problémy způsobí chybné provedení? A jak tedy postupovat, aby byla izolace soklu kvalitní?

Sokl, základ stavby

Sokl je nejspodnější část budovy. Jako takový patří k nejnamáhanějším částem domu. Při plánování stavby je velmi nutné vzít jeho provedení a izolaci v potaz. Bohužel i stavebníci tvrdí, že dobře provedených soklů vídají mnohem méně, než těch se závažnými chybami. Jenže tady jedna chyba stojí do budoucna peníze i nervy majitele.

Izolace soklu – problémy při nesprávném provedení

Pokud je sokl špatně izolován, nebo není izolován vůbec (což je obvyklým nešvarem u starých domů), může to způsobovat mnoho závažných problémů. V tomto místě vznikají tepelné mosty. Dochází tedy k promrzání základů, často se vyskytuje v místnostech plíseň v koutech nebo těsně nad podlahou. Vlhkost může stoupat z podzemní části výše do stěn.

Požadavky na izolaci soklu

Jaká tedy musí být izolace soklu? Nároky na izolační materiál se poněkud liší od izolantů používaných na jiné části domu. Musí mít tyto vlastnosti:

– co nejmenší nasákavost

– minimální vzlínavost vody

– odolnost vůči mrazu

– co nejvyšší pevnost v tahu

– odolnost proti půdní kyselosti, vlhkosti, nárazům

– možnost čištění

– rozumnou cenu

Dále je důležité, aby se s izolací dobře pracovalo, aby se dala kombinovat případně s hydroizolací a dobře snášela lepidla a tmely.

Izolace soklu – čím?

Nabízí se tedy otázka, jaký materiál splní veškeré tyto podmínky? Čím tedy můžete sokl izolovat? Nejčastěji se využívá extrudovaný polystyren (XPS) v deskách, případně EPS desky Perimetr. Ty splňují tolik náročné podmínky pro izolaci spodních staveb. Dalšími možnostmi jsou speciální soklové desky Rigips, případně desky drenážní. Izolace by měla zasahovat až do nezámrzné hlouby, což je cca 80 cm pod zemí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *