Izolace mezi krokve: Zateplení šikmé střechy

Plánujete vybudovat podkroví? Máte prostornou nezateplenou půdu a je vám líto, že je nevyužitá? Nebo jste zjistili, že vám střechou uniká velké množství tepla a rádi byste se pustili do jejího zateplení? Tak či tak, jednou z variant zateplení šikmé střechy je izolace mezi krokve. O co se jedná? Jaké materiály se na izolaci mezi krokve používají? A jak vůbec samotnou izolaci provést?

Co jsou krokve

Nejprve si raději povíme, co jsou to vlastně krokve. Krokve jsou šikmé trámy v krovu, které podpírají nosnou konstrukci střechy. Krokví je několik typů, které se liší podle soustavy krovů. Běžná, nejjednodušší a nejpoužívanější je soustava vaznicová, ve které jsou krokve umístěny kolmo na vaznice.

Kdy se používá izolace mezi krokve

Izolace mezi krokve se tedy nejčastěji využívá u zateplování šikmých střech, při plánování podkroví, při zateplování půdy. Tímto způsobem lze tvořit zateplení jak u novostaveb, tak u domů, ve kterých provádíme izolaci dodatečně. Zateplení mezi krokvemi neslouží pouze k zabránění úniku tepla z obytných prostor, ale také dokáže ochránit před slunečními paprsky v létě. Díky tepelné izolaci se vám prostě půdní prostory nebudou přehřívat.

Izolace mezi krokve – jaké materiály

Materiálů na izolace mezi krokve existuje několik. Většinou se jedná o přírodní, a tedy velmi ekologické materiály. S výběrem a tloušťkou se obraťte na odborníky, kteří vám pomocí výpočtů řeknou, co přesně bude pro vaši střechu nejvhodnější. Záleží totiž i na materiálu střešní krytiny, na vlhkosti a na několika dalších kritériích. S jakými zateplovacími materiály se setkáváme při izolaci mezi krokve nejčastěji?

Skelná vata

Skelná vata patří spolu s dalšími minerálními vatami k nejčastěji používanému materiálu. Je to přírodní produkt, který má poměrně dlouhou životnost. Skelná vata je lehká, odolává vlhkosti i škůdcům. Kromě vynikajících tepelně izolačních vlastností je také velmi dobrým akustickým izolantem.

Kamenná vlna

Kamenná vlna se vyrábí z čediče, což je sopečná vyvřelina. Je nehořlavá, dokonale tlumí hluk zvenčí a samozřejmě má dostatečné tepelně izolační vlastnosti. Pořizovací cena je oproti skelné vatě o něco vyšší, ale to vykoupí delší životností.

Konopí

Velmi ekologickým zateplovacím materiálem je momentálně konopí. Vyrábí se z technického konopí a jeho vlastnosti jsou velice pozitivní. Má výborné akumulační schopnosti, takže dokonale zabrání přehřívání interiéru. Vyznačuje se dobrými difuzními schopnostmi. Je zdravotně nezávadné a doporučuje se i alergikům. Je odolné proti škůdcům. Hodí se i do dřevostaveb nebo srubů.

Izolace mezi krokve – postup

Materiál jste si vybrali a teď se můžeme pustit do práce. Jak tedy na izolaci mezi krokve? Nejprve si dobře změřte prostor mezi krokvemi, a desky izolace udělejte asi o 2cm větší. Vložte je mezi krokve tak, aby nikde nezůstaly mezery. Na izolaci je nutné umístit parozábranu, aby z interiéru do zateplovacího materiálu nemohla pronikat vlhkost. Parozábrana se přichytí latěmi a mezi ně se rovněž vloží izolace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno