Energetické štítky na domech

S novým rokem vstoupila v platnost vyhláška, týkající se energetických štítků budov. Také rekonstruujete nebo stavíte dům? Pak už jste jistě slyšeli, že se dotkne bohužel i vás. Jaké jsou podmínky pro umístění energetického štítku? Kolik to bude stát? Kde vám ho vydají a kdo ho nebude potřebovat?

K čemu slouží energetické štítky na domech

Určitě jste někdy kupovali lednici nebo pračku. A na ní studovali dle energetického štítku, jak je nebo není úsporná. A stejné je to s energetickými štítky na domech. Jsou vlastně jakousi průkazkou o tom, kolik váš dům „sežere“ energie. Jak moc je energeticky náročný. Stupnice bude mít sedm číslic od A do G, přičemž A bude nejúspornější, G nejméně úsporný.

Kdo musí štítek mít?

Energetický štítek pro budovu musí pořídit každý stavitel či vlastník nové budovy o rozloze nad 50m2. A musíte ho mít i v případě, že budete takovouto budovu nebo její část prodávat, pronajímat nebo rekonstruovat. Energetické štítky se týkají jak nemovitostí určených k bydlení, tak ke komerčnímu vyžití. Pokud tedy chcete pronajímat dům, musíte si pořídit energetický štítek, jinak to nebude možné.

Kdo energetický štítek na dům nepotřebuje

Povinnost mít ke svému domu energetický štítek se nevztahuje na rekreační objekty a na stavby s plochou menší než 50 metrů čtverečních. Pokud jste vlastníci nějaké budovy, která se momentálně neprodává, nepronajímá ani nerekonstruuje, pak také zatím nemusíte nic řešit. Na takovéhle stavby dojde až v letech 2015-2019. Dále se povinnost nevztahuje na kulturní památky, stavby náboženského charakteru, stavby nabyté dědictvím.

Kde štítek získám a co to bude stát

Energetické štítky na domy nejsou rozhodně zadarmo. Vydávají je energetičtí experti, kteří mají certifikát od ministerstva obchodu a průmyslu. Jejich seznam byste měli najít právě na webu ministerstva. Štítek by měl platit 10 let. A cena? Tady je kámen úrazu. Paušální částka za štítky totiž neexistuje. Ten, kdo je vydává, si jejich cenu v podstatě určuje sám. Samozřejmě závisí na konkrétní budově. U rodinných domů se může pohybovat mezi cca 2-10 tisíci korun.

Pokuty za nedodržení

Vůbec se vám rozhodnutí ohledne energetických štítků na domech nelíbí a nechce se vám ho pořizovat? Vždyť přece kdo by chodil a kontroloval všechny novostavby nebo domy ve výstavbě? Tuto myšlenku raději utněte hned v zárodku. Pokuty za to, že váš dům nebude mít platný energetický štítek, jsou totiž i statisícové. Navíc pokud se teď rozhodnete stavět, bez štítku vám už nikdo nevydá stavební povolení. Kontroly bude mít na starosti Státní energetická inspekce. Takže pokud se na vás povinnost pořízení štítku vztahuje a ještě ho nemáte, raději to urychleně napravte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno