Aktivní rekuperace a řízené větrání

Dnešním trendem jsou nízkoenergetické nebo pasivní domy. Tedy stavby, u kterých je jistota, že budou nízkonákladové, co se výdajů za elektřinu týče. Rozmohly se a jsou opravdu oblíbené. Ceny energií neustále stoupají, takže kdo může ušetřit, snaží se o to. Jenže v podobných domech pak dochází i vinou běžného větrání k narušení jejich nízkoenergetičnosti. A protože přísun čerstvého vzduchu prostě potřebujeme, bylo vyvinuto řízené větrání.

Co je řízené větrání

Abychom si zajistili pravidelnou výměnu vzduchu v domě bez zbytečných tepelných ztrát, jsou pasivní a nízkoenergetické domy vybaveny kvalitním systémem větrání s rekuperací. Rekuperace je zpětné získávání tepla. V domě je nainstalován rekuperační výměník, do něhož je rekuperačními jednotkami odváděn vydýchaný vzduch z místností. Z venku je zároveň přiváděn vzduch čerstvý. Ve výměníku dojde k předání tepla. V obydlí je stále čerstvý vzduch a to bez zbytečných tepelných ztrát.

Aktivní nebo pasivní rekuperace

Rekuperace může být pasivní nebo aktivní, záleží na tom, jakým způsobem pracuje rekuperační výměník. Při pasivní rekuperaci dojde ve výměníku k pouhému předání energie vzduchu z místnosti a vzduchu zvenčí.

Aktivní rekuperace funguje na principu tepelného čerpadla. Do místnosti může proudit čerstvý vzduch o vyšší teplotě, než je teplota starého vydýchaného vzduchu odváděného z místností ven. A jak se tyto dva způsoby liší finančně? Velmi. Pasivní rekuperace je mnohem levnější. Aktivní vám ale zase uspoří mnohem víc.

Řízené větrání – výhody a nevýhody

Řízené větrání má, jako cokoli na světě, své výhody a nevýhody. Pojďme se na ně podívat trochu zblízka.

Výhody

– stálý přísun čerstvého vzduchu bez nutnosti dlouho větrat

– nedochází ke změnám teplot jako při větrání například v zimě

– vhodné pro alergiky – filtruje pylová zrna

– vzduch není přesušený

– nepustí domů nepříjemné pachy

– snížení účtu za energie

– žádná nadměrná vlhkost

– tichý provoz

Nevýhody řízeného větrání

– ve všech místnostech je stejná teplota

– nutnost pořídit si velké větrací zařízení

– péče o výměník

– vysoké pořizovací náklady

– provozní náklady

Rekuperace a provozní náklady

Vše má své pro a proti a řízené větrání není výjimkou. Při běžném větrání okny se nemusíte prakticky o nic starat. U rekuperace to samozřejmě neplatí. Aby měla rekuperační jednotka co nejdelší životnost, je nutné se o ni starat. A tím stoupnou i provozní náklady zařízení. Kromě elektřiny, které rekuperační jednotka spotřebuje přibližně stejně jako lednice,  (jak často záleží na prostředí, ve kterém žijeme), a také je nutná desinfekce potrubí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno